Description for LG 27GK750F 27" Class Full HD Gaming Monitor with FreeSync™ (27” Full HD (1920 x 1080) Display 240Hz Refresh Rate AMD FreeSync Technology Tilt/Height/Swivel/Pivot Adjustable USB 3.0) | 27GK750F
Game On.
240Hz Refresh Rate
Games are smoother and more thrilling at a higher refresh rate, and this 240Hz monitor can refresh the image on screen up to an astounding 240 times per second. Enjoy high-speed gaming with virtually no motion blur or stuttering.
1ms Motion Blur Reduction
AMD FreeSync™ Technology
*FreeSync is only available when it is connected to Display Port.
Custom Gaming Environment
Best Price Guarantee
We offer the best price for LG 27GK750F 27" Class Full HD Gaming Monitor with FreeSync™ (27” Full HD (1920 x 1080) Display 240Hz Refresh Rate AMD FreeSync Technology Tilt/Height/Swivel/Pivot Adjustable USB 3.0) | 27GK750F in Dubai, UAE. Buy now with the best price!
Specifications for LG 27GK750F 27" Class Full HD Gaming Monitor with FreeSync™ (27” Full HD (1920 x 1080) Display 240Hz Refresh Rate AMD FreeSync Technology Tilt/Height/Swivel/Pivot Adjustable USB 3.0) | 27GK750F
General
Brand
  • LG
Model
  • 27GK750F
Date first available
  • 14 February, 2018
Shipping Weight
  • 9.00 Kg
Shipping Dimensions
  • 80.00 cm x 20.00 cm x 51.00 cm
PICTURE QUALITY
Screen Size 27"
Panel Type TN
Color Gamut (CIE1931) NTSC 72%
Color Depth(Number of Colors) 8bits, 16.7M
Pixel Pitch(mm) 0.31125 x 0.31125
Response Time 2ms (Faster) 1ms with Motion Blur Reduction
Refresh Rate 240Hz
Aspect Ratio 16:09
Resolution 1920 x 1080
Brightness 400cd (typ) / 320cd (Min)
Contrast Ratio Mega
Viewing Angle 170/160
Surface Treatment Anti glare ,3H
INPUTS/OUTPUTS
HDMI Yes (ver2.0, 2ea)
Display Port Yes (ver1.2, 1ea)
DisplayPort OverClock 1920x1080@240Hz
USB USB3.0 (1up/2down) Support Quick Charge
Headphone Out Yes
POWER
Type Adapter
Input 100~240V, 50/60Hz
Normal On(Typ.) NA (Not Support EPA standard)
Normal On (factory out condition Typ.) 30W
Power Save/Sleep Mode (Max.) Less than 0.5W
DC Off (Max.) Less than 0.3W
SPECIAL FEATURES
Picture Mode Reader, Gamer 1, Gamer 2, FPS Game 1, FPS Game 2, RTS Game, Reader
Ratio Full Wide, Original, 1:1
DDC/CI Yes
HDCP Yes (1.4)
Plug & Play Yes
Response Time Control Yes
FreeSync Yes
Game mode Yes
1ms Motion Blur Reduction Yes (120Hz, 144Hz, 240Hz)
AMD FreeSync™ Technology Yes
DAS Mode Yes
Black Stabilizer Yes
Dynamic Action Sync Yes
Crosshair Yes
Flicker Safe Yes
Automatic Standby Yes
On-Screen Control Yes
DIMENSIONS/WEIGHT
With Stand (WxHxD) 24.6" x 18.35" x 10.72"
Without Stand (WxHxD) 24.6" x 14.58" x 1.59"
Shipping Dimensions (WxHxD) 31.22" x 20" x 7.6"
With Stand Weight 13.99 lbs
Without Stand Weight 10.14 lbs
Shipping Weight 19.73 lbs
STAND
Ergonomic Stand Yes
Base Detchable Yes
Tilt (angle) Yes (-5~15)
Swivel (Angle) Yes (-20~+20)
Height (mm) Yes (110mm)